Staraliśmy się wprowadzić atrakcyjną ofertę zakupu programów kosztorysowych.
Nie wiesz na co się zdecydować? Śmiało pytaj - chętnie pomożemy dokonać rozsądnego wyboru.
Każdy klient traktowany jest przez nas indywidualnie.
Wyjątkowe promocje i dodatki:
Przeczytaj:
22 619-13-40 lub 602-391-357
Najważniejsze narzędzia dostałeś jako prezent – Twój umysł i Twoje dłonie (być może nie często myślisz o tych prezentach jako o arcydziełach inżynierii) – te narzędzia z oczywistych przyczyn są poza naszą ofertą
Kolejne narzędzie to wiedza zdobywana przez Ciebie. Zdobywana, a nie zdobyta. Zasoby wiedzy trzeba nieustannie poszerzać, rozbudowywać i doskonalić z uwagi na to, że budownictwo nieustannie się rozwija. Powstają nowe technologie, nowe sposoby ich wykorzystania itd. To jest ta fascynująca strona wiedzy. Mniej ciekawe, ale niezbędne, jest zdobywanie wiedzy na temat posługiwania się programami do kosztorysowania (czytaj: rozbudowanymi kalkulatorami). Inną zupełnie nudną stroną wiedzy jest sprawa znajomości przepisów prawnych związanych ze sporządzaniem wycen kosztorysowych. I jeszcze kilka spraw niezbędnych przy kosztorysowaniu to wiedza o cenach na rynku budowlanym, wiedza o ekonomi budownictwa oraz wiedza o sposobach sporządzania kalkulacji kosztorysowych.
Na naszej stronie www.remiz.com.pl możesz znaleźć sporo informacji na temat kosztorysowania. Istnieje niebezpieczeństwo, że kosztorysant źle przygotowany do wykonywania zawodu może narazić inwestora/wykonawcę/biuro projektów na straty finansowe. Jednak żadne wykształcenie ani praktyka nie zastąpią rzetelności, dokładności i cierpliwości w podejściu do realizowanych zadań. Nawet ktoś, kto ma wiedzę, doświadczenie i tytuł „rzeczoznawcy kosztorysowego” może opracowywać knoty kosztorysowe, jeśli się nie odznacza wspomnianymi cechami i nie przykłada się do pracy.
Pamiętaj, że nawet jeżeli nie masz wykształcenia zawodowego związanego bezpośrednio z kosztorysowaniem prac budowlanych to nie znaczy, że nie możesz być dobrym kosztorysantem. Bądź jednak realistą. Nie zaczynaj od kursu kosztorysowania tylko od uzupełnienia wykształcenia budowlanego. Aby być profesjonalnym kosztorysantem powinieneś mieć wykształcenie minimum średnie techniczne o profilu budowlanym. Bez znajomości procesów i technologii budowlanych, nazewnictwa itd. nie będziesz w stanie zrobić dobrego kosztorysu.
Jeżeli masz już wykształcenie budowlane to i tak musisz wiedzieć, że 20 czy nawet 40 godzin kursu kosztorysowego nie uczyni z Ciebie fachowca. Będziesz potrzebował jeszcze dużo praktyki i c i e r p l i w o ś c i. Po rzetelnym opracowaniu 200-300 kosztorysów będziesz na dobrej drodze to osiągnięcia profesjonalizmu.
Dziś praktycznie każdy kosztorysant korzysta z programu do kosztorysowania. Programy te pomagają sporządzić kalkulacje kosztorysowe, opracować przedmiar, harmonogram, wygenerować wykresy obrazujące strukturę kosztów, zamieszczać zdjęcia, tabele, rysunki techniczne itd. Dzięki wbudowanej bazie normatywnej i wewnętrznych wyszukiwarkach przyspieszają i ułatwiają odszukanie właściwych norm.
Pamiętaj, że program kosztorysowy to tylko narzędzie. Niezależnie od tego jak jest świetny sam nie wykona kosztorysu, tak jak dobra kielnia sama nie wymuruje ścian domu. Trzeba wiedzieć jak się posługiwać programem. Na przykład trzeba mieć wiedzę o technice „murowania” (czytaj: „kosztorysowania”) o sposobie doboru składników przy przygotowaniu zaprawy (czytaj: „o normatywach RMS”,) itd. Dzięki takiej wiedzy możesz sprawnie, dokładnie zbudować ściany domu (czytaj: „wykonać kosztorys”).
Pamiętaj – różne programy to różne możliwości. Nie w każdym programie będziesz mógł wszystko zrobić. Na przykład baza katalogów - są programy, które mają w bazie 40 katalogów i takie, które mają ok. 400 katalogów. Żaden program kosztorysowy nie ma kompletnej bazy katalogowej ponieważ producenci poszczególnych programów nie współpracują ze sobą w tej dziedzinie. Biura kosztorysowe, pracownie projektowe, instytucje publiczne oraz wykonawcy często dysponują kilkoma programami kosztorysowymi różnych producentów, co pozwala dobrze współpracować ze zleceniodawcami i pozostałymi uczestnikami zadania inwestycyjnego. Dzięki posiadaniu kilku programów do kosztorysowania jest też dostęp do pełnej bazy katalogów normatywnych dostępnej na rynku.
Do najbardziej rozpowszechnionych programów kosztorysowych należą:
(większość tych programów jest dostępna w naszej ofercie)
Do sporządzania uproszczonego kosztorysu lub wstępnej wyceny inwestycji wystarczają inne programy kosztorysowe:
I jeszcze jedno: pamiętaj, że to tylko praca. Są ważniejsze rzeczy, które nadają życiu prawdziwy sens
© Wszelkie prawa zastrzeżone - powyższą treść możesz kopiować i rozpowszechniać pod warunkiem, że podasz adres strony www.remiz.com.pl oraz autora.
Kosztorysowanie robót budowlanych wymaga dobrej znajomości technologii prac, obowiązujących przepisów, baz katalogowych, aktualnych stawek robocizny, cen materiałów, cen najmu i pracy sprzętu itp. Na rynku można spotkać szereg programów do kosztorysowania, różniących się parametrami wpływającymi na możliwości ich użycia, łatwość obsługi, sposób zestawiania i drukowania sporządzonych kosztorysów itd.
Często jest tak, że o popularności poszczególnych programów kosztorysowych w danym rejonie decyduje to, jaki producent oprogramowania tam działa.
Wybierając program do kosztorysowania, który ma usprawniać codzienną pracę i stanowi poważną inwestycje finansową, warto wcześniej przeanalizować jego możliwości i dobrać taki, który możliwie najlepiej spełni twoje wymagania.
Przede wszystkim, czy program umożliwia eksport kosztorysów w formatach FWD, HTML i ATH.
Format FWD umożliwia bezbłędne przekazywanie kosztorysów uproszczonych wraz z podstawami wyceny i przedmiarami. Jest to szczególnie istotne przy kosztorysach związanych z zamówieniami publicznymi.
Format HTML umożliwia odczytanie kosztorysu na każdym komputerze w przeglądarce internetowej.
Format ATH pozwala na wymianę kosztorysów z innymi programami do kosztorysowania. Ułatwia to obieg kosztorysów pomiędzy tobą a firmami wykonawczymi, inwestorami, biurami kosztorysowymi i biurami projektowymi.
Sprawdź czy program jest standardowo wyposażony w istotne moduły dodatkowe, czy też trzeba je oddzielnie dokupić. Przykładowe dodatkowe moduły:
Import przedmiarów PDF
Eksport do programu Excel
Uwaga na pułapki....
Oznaczenia katalogów - producenci oprogramowania do kosztorysowania nie potrafią (lub - co bardziej prawdopodobne - nie chcą) opracować wspólnej platformy programowej i wspólnego oznaczenia katalogów normatywnych w swoich programach. Duża cześć katalogów ma jednakowe symbole w programach kosztorysowych, ale jest też sporo katalogów oznaczonych w różny sposób, (czyli "Wyście sobie, a my sobie, każdy sobie rzepkę skrobie."). Skutkuje to tym, że nawet, jeżeli program zapisuje kosztorys w formacie, który umożliwia otwarcie go w innych programach, to nie zawsze będzie można go łatwo edytować, ponieważ program może nie rozpoznać oznaczeń katalogów, jakie w danym kosztorysie zostały zastosowane.
Błędy obliczeniowe - każdy kto przenosił pliki kosztorysów pomiędzy różnymi programami za pomocą formatu ATH, wie że korzystanie z tego formatu związane jest z ryzykiem powstania niedokładności. Zdarza się, że po otwarciu go w innym programie niż ten, w którym został opracowany, będzie zawierał błędy obliczeniowe, braki cen materiałów i sprzętu itp. Dzieje się tak z uwagi na odmienną realizację importu i eksportu oraz stosowanie różnych formuł obliczeniowych w poszczególnych programach kosztorysowych.
Problemy jakie wynikają z opisanej wyżej sytuacji omówione są w artykule: "Kosztorys w formie pisemnej i elektronicznej"
Format FWD
Aby zaradzić problemowi dokładniejszego przenoszenia danych liczbowych pomiędzy programami kosztorysowymi, pod patronatem Komitetu Ekonomiki Budownictwa PZITB powstał nowy format o nazwie FWD (Format Wymiany Danych). Uwaga: format FWD przenosi kosztorysy z wykorzystaniem wyłącznie metody uproszczonej. W trakcie eksportu pozycje kalkulowane metodą szczegółową są automatycznie konwertowane do metody uproszczonej. Dzięki FWD uzyskujemy pełną zgodność wyceny kosztorysu, ale zmniejsza się ilość przenoszonych danych. Przez pominięcie kalkulacji szczegółowej wyeliminowane są problemy związane z różnicami w sposobie obliczenia ceny jednostkowej i wartości pozycji. Daje to pełną zgodność wartości i cen jednostkowych w kosztorysach przenoszonych pomiędzy różnymi programami. Format jest bezpłatny i udostępniony do powszechnego wykorzystania (Programiści mogą pobrać FWD ze strony internetowej: https://bitbucket.org/mwi1/formatfwd).
Przykładowe programy kosztorysowe które posiadają funkcję importu/eksportu z/do formatu FWD:
Rodos, Kobra, Seko Prix, Winbud
Dobry program kosztorysowy nie musi być drogi!
Większość z tych, którzy posiadają bardzo rozbudowane, skomplikowane o dużych możliwościach programy do kosztorysowania i tak nie wykorzystuje dużej części ich możliwości, ponieważ wiele funkcji jest im zwyczajnie niepotrzebnych. Poniższe uwagi nie odnoszą się do konkretnego programu - to ogólne podpowiedzi, które mogą być przydatne przy podejmowaniu decyzji, jaki program do kosztorysowania kupić.
Oczywiście ww. funkcje mają swoją wartość (przydatność), ale jeżeli jesteś początkującym kosztorysantem, prowadzisz niewielką firmę wykonawczą w wąskiej specjalizacji (np. instalacje teletechniczne), pracujesz w instytucji, która nie zleca dużych ilości robót budowlanych, sporządzasz kilkanaście kosztorysów rocznie, to nie potrzebujesz programu kosztorysowego o bardzo rozbudowanych funkcjach.
To czego najczęściej potrzeba, to możliwość sporządzenia przedmiaru, wykonania kosztorysu w oparciu o katalogi z określonych branż i ewentualnie wymiany pliku kosztorysu z innymi uczestnikami procesu inwestycyjnego (poprzez pliki w formatach FWD i ATH).
Podsumowanie - przy wyborze programu kosztorysowego weź pod uwagę:
1. Czy program posiada funkcję importu/eksportu w formatach FWD i ATH? Warto, by program posiadał oba formaty!
2. Jaki program jest najbardziej rozpowszechniony wśród firm i instytucji, z którymi współpracujesz oraz w rejonie, w którym działasz? (część programów jest popularna w całym kraju, a część funkcjonuje tylko na rynku lokalnym)
3. Jakim zestawem katalogów dysponuje dany program? (wszystkich jest już grubo ponad 400 i ciągle dochodzą nowe » Zobacz spis katalogów kosztorysowych). Niektórzy kupują program z niewielką bazą katalogów z jednej branży. Ale jest to mało praktyczne rozwiązanie, ponieważ wiele przydatnych normatywów nawet tylko dla jednej branży jest porozrzucane w różnych katalogach.
4. Jak program radzi sobie ze współpracą z cennikami RMS, pozycji i obiektów? (Sekocenbud, Bistyp, Intercenbud)
5. Czy ma możliwość wczytywać przedmiary z plików PDF?
Reszta to już kwestia twoich indywidualnych preferencji i umiejętności oraz zasobności Twojego portfela.
Pamiętaj: Żaden program kosztorysowy nie jest pozbawiany wad. A programy to tylko narzędzia - narzędzia same niczego nie zrobią.
© Wszelkie prawa zastrzeżone - powyższą treść możesz kopiować i rozpowszechniać pod warunkiem, że podasz adres strony www.remiz.com.pl oraz autora.
Lp. | Producent | Program | Uwagi | Cena netto | Cena brutto | Polecamy |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | WINBUD Kosztorys Start | Ponad 380 katalogów | 890,00 zł | 1 094,70 zł | V | |
2 | OWEOB Promocja | SEKO Smart | 275 Katalogów. Komplet cenników SEKOCENBUD w cenie programu | 1 190,00 zł | 1 463,70 zł | V |
3 | MTM Digital | EDBUD | Ponad 260 katalogów, bezpłatne szkolenie z obsługi programu | 1 219,51 zł | 1 500,00 zł | |
4 | RODOS 2010 Standard | 40 katalogów do WYBORU | 1 290,00 zł cały cennik |
1 586,70 zł | V | |
5 | Orgbud-Serwis | Kobra wer.10 standard | ponad 100 katalogów | 1 490,00 zł | 1 832,70 zł | |
6 | WINBUD Kosztorys Prof | ponad 380 katalogów + Harmonogram + Rysunek + Inwestycja | 1 690,00 zł | 2 078,70 zł | V | |
7 | Athenasoft | NORMA Standard | ponad 350 katalogów | 1 810,00 zł | 2 226,30 zł | |
8 | Orgbud-Serwis | Kobra wer.10 max | ponad 250 katalogów | 1 850,00 zł | 2 275,50 zł | |
9 | OWEOB Promocja | SEKO Prix | 275 Katalogów. Komplet cenników SEKOCENBUD w cenie programu | 2 100,00 zł | 2 583,00 zł | |
10 | Datacomp | ZUZIA 10 | ponad 300 katalogów | 2 190,00 zł cały cennik |
2 693,70 zł | |
11 | RODOS 2010 GOLD | ponad 390 katalogów | 2 890,00 zł cały cennik |
3 554,70 zł | ||
12 | Athenasoft | NORMA Pro | ponad 350 katalogów | 3 010,00 zł | 3 702,30 zł | |
13 | Athenasoft | NORMA Expert | ponad 350 katalogów | 3 510,00 zł | 4 317,30 zł | |
Wersje specjalne | ||||||
Lp. | Producent | Program | Uwagi | Cena netto | Cena brutto | Polecamy |
1 | WINBUD Kosztorys Start | Wersja dla nowo powstałych firm lub dla urzędów publ. Ponad 380 katalogów | 667,50 zł | 821,03 zł | V | |
2 | MTM Digital | EDBUD Kosztorys WB | Wersja branżowa - 20 dowolnie wybranych katalogów | 750,00 zł | 922,50 zł | |
3 | WINBUD Kosztorys Prof | Wersja dla nowo powstałych firm lub dla urzędów publicznych. Ponad 380 katalogów | 1 267,50 zł | 1 559,03 zł | V | |
4 | WINBUD Start + roczny e-Bistyp | Roczny dostęp do cenników e-Bistyp | 1 603,50 zł | 1 972,31 zł | V | |
5 | Datacomp | ZUZIA 10 Start | Wersja dla nowo powstałych firm. Ponad 300 katalogów | 1 600,00 zł cały cennik |
1 968,00 zł | |
Wersje dla absolwentów | ||||||
Lp. | Producent | Program | Uwagi | Cena netto | Cena brutto | Polecamy |
1 | RODOS Standard | Dla absolwentów | 967,50 zł cały cennik |
1 190,03 zł | V | |
2 | WINBUD Kosztorys Prof. | Ponad 380 katalogów + Harmonogram + Rysunek + Inwestycja. Dla absolwentów Szkół Budowlanych z lat 2010-2012 | 1 267,50 zł | 1 559,03 zł | V | |
3 | WINBUD Kosztorys Start | Ponad 380 katalogów. Dla absolwentów Szkół Budowlanych z lat 2010-2012 | 667,50 zł | 821,03 zł | ||
4 | Datacomp | ZUZIA dla absolwenta | Dla absolwentów nie prowadzących działalności gospodarczej. | 1 000,00 zł cały cennik |
1 230,00 zł |