Kosztorysy w innych krajach
Jak wygląda kosztorysowanie w innych krajach?
Ponieważ otrzymujemy czasem pytania dotyczące wykonania kosztorysu na inwestycję zlokalizowaną w innym kraju, więc przygotowaliśmy dla Państwa nieco informacji na ten temat.
Generalnie kosztorysowanie w każdym kraju wygląda inaczej - głównie ze względu na odmienne wymagania formalno-prawne. Jednakże sam koszt inwestycji można oszacować na podstawie polskich normatywów RMS oraz przy wsparciu polskich programów kosztorysowych - trzeba by jedynie podstawić odpowiednie ceny materiałów, sprzętu i robocizny funkcjonujące w danym kraju.
Poniżej zamieszczamy garść informacji dotyczących kosztorysowania w poszczególnych krajach:
UKRAINA
Programy do kosztorysowania:
Programy online:
Główne ramy prawne do sporządzenia wycen kosztów budowy dla zamówień publicznych:
https://radnuk.com.ua/pravova-baza/koshtorysni-normy-ukrainy-nastanova-z-vyznachennia-vartosti-budivnytstva/
FRANCJA
Baza cen Batiprix
Batiprix został stworzony, aby pomoc firmom budowlanym w realizacji kosztorysów, opierając się na obliczeniu wydatków związanych z potrzebnymi materiałami i robocizna na konkretna budowę. Od 1983, batiprix jest konsultowany, jako główny odnośnik cenowy, dziś to najbardziej kompletna i szczegółowa baza danych na rynku. Uporządkowane dziedzinami informacje dla każdego typu budowy: opis, minimalny czas wykonania, przewidziane wydatki, szacowany koszt i zarobek.... Dla każdego zlecenia można uzyskać schemat obliczeń, oparty na przewidzianych cenach za robociznę i potrzebne materiały.
Regularnie aktualizowana baza danych Batiprix jest wyposażona w narzędzie dające możliwość modyfikacji stawki godzinowej, współczynników głównych wydatków i zysków, co pozwala dostosować ceny do danego otoczenia. Każde zlecenie wymaga specyficznych materiałów i robót, co składa się na jego podstawowy koszt, wydatek i zarobek. Maja państwo możliwość dokonania wszelkich zmian tych danych i zapisania ich w wybranym programie.
Linki do żródeł i oprogramowania (strony w języku francuskim):
Batiprix
Batitel
Wskaźniki robót budowlanych
Ceny robót budowlanych
Ceny robót budowlanych
Wskaźniki kosztów budowy
Przykładowe oprogramowanie dla wycen prac budowlanych
NIEMCY
Linki do oprogramowania (strony w języku niemieckim):
DBD
Stlb-bau
STLB-Bau Dynamische BauDaten
NORWEGIA
Link do artykułu w języku polskim na ten temat:
Jednorodna baza norm dla zarządzania procesem inwestycyjnym w budownictwie
USA
Poniżej zamieszczamy link do regularnie aktualizowanego rankingu programów kosztorysowych w języku angielskim, przygotowanych głównie na rynek amerykański. Jest to dosyć obszerne zestawienie wraz z opisem możliwości poszczególnych programów i porównaniem ich przydatności w procesie kosztorysowania robót budowlanych (opis w języku angielskim oczywiście):
Ranking programów kosztorysowych na rynek amerykański
WIELKA BRYTANIA
Sposoby przygotowania kosztorysów
Przygotowując ofertę przetargową należy pamiętać o uwzględnieniu kosztów nie związanych bezpośrednio z wykonywaniem poszczególnych czynności budowlanych, np. koszt toalety, zabezpieczenia obiektu, koszty stałe firmy, itp. Koszty te są zazwyczaj wpisywane na początku kosztorysu w pozycji "Preliminaries".
Bill of Quantities
W przypadku większych projektów, bardzo często dokumentacja przetargowa zawiera "Bill of Quantities" (BoQ). Jest to spis wszystkich wymaganych robót z naniesionymi już pomiarami, wykonawca musi go jedynie wypełnić podając ceny jednostkowe za poszczególne roboty. BoQ jest przygotowany przez "Quantity Surveyor" (kosztorysant i nadzór finansowy) zatrudnionego przez inwestora, według standardoweej metody wymiarowania (Standard Method of Measurement SMM). Ryzyko błędów w BoQ jest ponoszone przez inwestora i wykonawca musi mieć zapłacone za wymagane prace w przypadku błędów w pomiarach czy ominięciu prac. Z tego powodu BoQ jest stosowany coraz rzadziej. W przypadku niemożliwości podania dokładnych pomiarów stosuje się przybliżone ilości (approximate quanities).
Specification & Drawings
Ten typ dokumentacji zawiera plany projektu i specyfikację, może również posiadać osobny zakres robót ("scope of works") dla klarownego wykazania kosztów. Wykonawca jest odpowiedzialny za dokonanie pomiarów robót, jakiekolwiek błędy w pomiarach lub wycenie nie będą uwzględniona i wykonawca jest zobowiązany do wykonania wszelkich robót zawartych w tej dokumentacji niezależnie, czy są wyszczególnione w zakresie robót. W praktyce oznacza to, że wykonawca musi bardzo uważnie sprawdzić całą dokumentację, gdyż każdy element projektu zawarty w jakiejkolwiek części dokumentacji jest częścią kontraktu i musi być wykonany w oferowanej cenie.
Schedule of Rates
"Schedule of Rates" czyli spis cen jednostkowy robót jest używany bardzo rzadko i jedynie w przypadkach gdy niemożliwym jest określenie zakresu prac. Wykonawca jest rozliczany za wykonane prace według czasu i umówionych stawek godzinnych bądź dniowych. Jest to idealna podstawa współpracy dla wykonawcy, gdyż nie ponosi on żadnego ryzyka i ma płacone za wszystkie materiały i czas pracy pracowników. W przypadku takiej formy współpracy bardzo jest ważne by szczegółowo spisywać czas i nakłady poniesione w trakcie projektu, są one potrzebne do określenia należności i eliminacji ewentualnych konfliktów z inwestorem.
Provisional Sum
"Provisional Sum" czy "PC Sum" nie jest podstawą kosztorysowania, lecz jest często używana w ofertach przetargowych. Ma ona zastosowanie w przypadkach, gdy nie jest możliwym określenie kosztu konkretnego elementu. Np. kontrakt zawiera wbudowane szafy, ale klient jeszcze nie zdecydował detali. W takim wypadku wpisuje się przybliżony koszt i oznacza się go jako 'PC Sum". Dzięki takiej procedurze inwestor jest przygotowany na opłacenie danego elementu, a dokładna cena może być ustalona w późniejszym czasie.
Choć takie sumy powinny odzwierciedlać rzeczywisty przybliżony koszt elementu, w trakcie przetargu często są zaniżane, by obniżyć całkowity koszt kontraktu. "PC Sum" nie są w żaden sposób wiążące w trakcie kontraktu.
Źródła:
Brook M., 2006. Estimating and Tendering for Construction Work. Oxford. Elsevier Butterworth-Heinemann
Linki do oprogramowania (strony w języku angielskim):
PriMus
National Schedule of Rates
A poniżej dodatkowo artykuły w języku polskim na temat zamówień publicznych w różnych krajach (kolejność alfabetyczna):
Albania
Armenia
Belgia
Bośnia i Hercegowina
Bułgaria
Chiny
Chorwacja
Czarnogóra
Czechy
Dania
Finlandia
Francja
Grecja
Hiszpania
Indie
Kazachstan
Kirgistan
Kosowo
Litwa
Macedonia
Norwegia
Portugalia
Rosja
Rumunia
Słowacja
Szwecja
Turcja
Ukraina
Węgry
Włochy